Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu

zboża

Skuteczne działania w jęczmień choroba profilaktyce chorób zboża

Choroby zbóż są dużym problemem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy w rzepaku oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane objawy, albowiem wyłącznie w ten sposób możemy mieć szansę uchronić potencjał zbioru. Zastosowanie ochronnych rozwiązań wzmacniających wytrzymałość zboża przez gospodarza w słusznym czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu komplikacjom chorobowym.

Asekuracja zboża przed chorobami - pewne działania profilaktyczne

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest w szeregu przypadków bardziej efektywne i ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia czy też innego zboża należałoby się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy niektóre z tych najbardziej ważnych, jakie należałoby wdrożyć, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie generowały większego kłopotu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• obserwacja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma ściśle mówiąc ogromne znaczenie.

Nadmiernie wysokie dawki oraz współczynniki żyzności azotu są w stanie powodować nazbyt grube, bujne drzewostany, jakie mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, lub inne rodzaju fungicydy pszenica ozima. Jest to przede wszystkim prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zgnilizna twardzikowa i wybór produktów o większej wytrzymałości czy też akceptacji na newralgiczne szkodniki i schorzenia, takie jak karłowatość objawy może pomóc zmniejszyć niebezpieczeństwo poważnych strat. Pierwsza forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby też zwrócić uwagę na cieszący się coraz to pokaźniejszą popularnością tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników ceniony jako wydajna forma asekuracji.