Regulamin ligi

Zasady LIGI DORZECZA BYSTRZYCY 2017:

1.do Ligi może przystąpić każdy wędkarz, który otrzyma „zaproszenie” od chociaż jednej osoby, która już bierze w niej udział, zarejestruje się na forum i otrzyma hasło dostępu. Chcielibyśmy po prostu, żeby uczestnicy byli osobami znanymi z imienia i nazwiska.
2.ustalamy osobne kategorie dla ryb: pstrąg potokowy, pstrąg źrodlany, pstrąg tęczowy, kleń, lipień, jaź, szczupak, troć, brzana, okoń, boleń, jelec, sandacz, sum i świnka oraz jedną łączną kategorię dla „drapieżnego białorybu” (leszcze, certy, wzdręgi i inny wymiarowy drapieżny białoryb). Nie chcemy ograniczać z góry liczby gatunków. Niech Liga stanie się szerokim źródłem informacji o poławianych w dorzeczu Bystrzycy rybach.
3.Minimalne wymiary zgłaszanych ryb zgodne z Regulaminem PZW poza okoniem i jelcem, dla których ustalamy wymiar zgłoszenia na odpowiednio 24cm (okoń) i 25cm (jelec).
4.Fotografujemy ryby żywe i w takim stanie wracają do wody. Zdjęcia ryb położonych bezpośrednio na żwirze, kamieniach, betonie nie będą przyjmowane do punktacji.
5.Zgłaszamy wyłącznie ryby złowione w dorzeczu Bystrzycy czyli na rzekach: Bystrzycy, Strzegomce, Piławie oraz Czarnej Wodzie. Z punktacji wyłączone są ryby złowione na starorzeczach tych rzek oraz zbiornikach zaporowych.
6.Zgłoszenie ryby wymaga wykonania minimum jednego zdjęcia z przyłożoną do niej miarką. Ideałem jest ryba położona na miarce, ale jeśli będzie to niemożliwe (bo rybki nie zawsze chcą pozowaćSmile ) to wystarczy miarka na rybie. Oczywiście zdjęć można wstawiać więcej – pokazując naszą twarz lub „okoliczności przyrody”, ale do punktacji konieczne jest chociaż jedno zdjęcie z miarą.
7.Zdjęcie wstawiamy na forum z informacją na temat długości złowionej ryby. Dodatkowo prośba o podanie: rzeki, metody połowu (spinning/mucha), przynęty, daty połowu. Im więcej opisu tym fajniej.
8.Nie ma wymogu podawania miejscowości, w której złowiliśmy rybę, ani robienia zdjęcia szczęśliwej miejscówki. Może nawet lepiej jak pozostaną one anonimowe.Smile
9.Zasady punktacji:
Liga w Edycji 2017 to dwie oddzielne rywalizacje:
Pierwsza – identyczna jak w edycji 2016 – o wygraną w konkretnym gatunku drapieżnika.
Druga – w zamyśle najbardziej prestiżowa – wyłaniająca najbardziej wszechstronnego wędkarza w całym dorzeczu – o tytył MISTRZA LIGI DORZECZA BYSTRZYCY.

Obydwie „konkurencje” liczone są w oparciu o te same zgłoszone ryby, wędkarze zgłaszają je tylko raz, tylko na forum Ligi.

[u]Zasady rywalizacji w zabawie o tytuł najlepszego „kleniarza/pstrągarza/innego specjalisty z danego gatunku”.[/u]

-każdy gatunek ryby to oddzielna kategoria. Sami decydujemy, który gatunek próbujemy łowić.
-za każdy złowiony „centymetr ryby” otrzymujemy 1 punkt czyli łowiąc np. klenia o długości 37cm dostajemy 37pkt
-w rocznej rywalizacji liczy się nasze 10 największych ryb z danego gatunku złowione w ciągu roku. Tłumacząc to na przykładzie – zgłaszając ryby o wymiarach np. 40cm, 40cm, 40cm, 40cm, 40cm, 35cm, 35cm, 35cm, 30cm i 30cm mamy łącznie 365pkt.
-jeśli na kolejnej wyprawie złowimy rybę o wymiarze np. 37cm to ryba najmniejsza z dotychczasowych (czyli w tym przykładzie 30cm) „wylatuje” z punktacji, a na jej miejsce wchodzi ryba 37-centymetrowa. Co oczywiste, w tym momencie nasza punktacja wzrasta o 7pkt.
-w ten sposób przez cały rok śrubujemy nasze wyniki i cały rok mamy motywację do dalszej rywalizacji.Smile
-rybki zgłaszamy oczywiście na bieżąco i na bieżąco modyfikujemy też punktację Ligi
-zwycięzcą w tej rywalizacji (oddzielnym w każdym osobnym gatunku) zostaje osoba, która poza uzyskaniem największej liczby punktów zgłosiła do punktacji conajmniej 7 ryb z tego gatunku. Na tytuł trzeba sobie zapracować.Smile

[b]
[b]Zasady rywalizacji o tytuł MISTRZA LIGI DORZECZA BYSTRZYCY[b]

-mistrz dorzecza wyłaniany jest spośród wszystkich uczestników, którzy zgłosili jakiekolwiek ryby do Ligi. W celu jego wyłonienia korzystamy z tych samych tabel, w których prowadzimy rywalizację w oddzielnych gatunkach. Nie ma potrzeby zgłaszać ryb na forum podwójnie. Na stronie podpięta będzie tabela z wynikami w poszczególnych gatunkach + jedna dodatkowa rubryka licząca na jej podstawie punkty do rywalizacji o tytuł MISTRZA LDB.
-zwycięzcą całoroczonej zabawy zostaje osoba, która uzbiera najwięcej punktów za swoje 15 największych ryb złowionych w całym sezonie w Dorzeczu. Trudność rywalizacji polega jednak na tym, że do tej 15-tki wliczone mogą być maksymalnie po trzy największe ryby z danego gatunku. Czyli jeśli ktoś przez rok skupi się wyłącznie na łowieniu kleni (bo będzie chciał wygrać w kleniowej rywalizacji) to napewno nie wygra MISTRZOSTWA LIGI, ponieważ do rywalizacji o tytuł Mistrza zostaną mu wliczone tylko 3 największe klenie. Zamysłem rywalizacji o tytuł MISTRZA Ligi jest wyłonienie najbardziej wszechstronnego wędkarza. Te 15 ryb zgłoszonych do końcowej klasyfikacji może wyglądać np. tak : 3 pstrągi potokowe, 3 klenie, 2 szczupaki, 3 okonie, 2 trocie i 2 jazie. Dla utrudnienia wprowadzony został zapis mówiący o tym, że punkty zostają zaliczone dopiero jeśli z danego gatunku wędkarz zgłosi minimum dwie ryby. Chodzi tu oczywiście o wyeliminowanie przypadku. Czyli jeśli w ciągu roku do rywalizacji w poszczególnych gatunkach zgłosimy np. 10 kleni, 10 pstrągów, 5 szczupaków, 10 okoni i jednego jazia to do klasyfikacji o MISTRZA LDB zostaną nam zaliczone 3 największe klenie, 3 największe pstrągi, 3 największe szczupaki i 3 największe okonie. Jaź wliczony nie zostanie ponieważ został złowiony 1, a wymagane są minimum dwie ryby z każdego gatunku.
-punkty do tej klasyfikacji liczone są przy użyciu punktów bazowych przelicznikami zaproponowanymi przez Chmurę i Jaceena. Przeliczniki te mają na celu wyrównanie wagi poszczególnych gatunków ryb względem siebie. Tabela z przelicznikami do wglądu na forum.
-zwycięzcą w rywalizacji o tytuł MISTRZA LIGI DORZECZA BYSTRZYCY zostaje osoba, która uzbiera najwięcej punktów uzyskanych po zsumowaniu jego maksymalnie 15 największych ryb złowionych w roku liczonych metodą (chmury i jaceena) opisaną powyżej.
[/color]
10.Wymiary zgłaszanych ryb zaokrąglamy wyłącznie w dół czyli ryba o wymiarze 37,8cm to 37pkt, a nie „naciągane i głaskane” 38pkt.Smile Do tabeli wpisywane jest to co widać na zdjęciu. Raz ryba na fotce wyjdzie nam większa niż była, raz trochę mniejsza – statystycznie powinno być mniej więcej ok.
11.Zgłaszamy ryby zgodnie z Regulaminem PZW czyli wyłącznie poza ich okresem ochronnym.

Panowie – LIGA DORZECZA BYSTRZYCY to rywalizacja w pełni towarzyska oparta na pełnym zaufaniu do „przeciwników”, dlatego prosimy o „nie wydłużanie rybek” i zgłaszanie gatunków łowionych wyłącznie we wskazanych powyżej rzekach dorzecza Bystrzycy.

Na koniec wypada dodać, że inspiracją do stworzenia Ligi była funkcjonująca od dwóch lat na jednym z portali wędkarskich WROCŁAWSKA LIGA ŚLĘZY. Szacunek dla chłopaków za pomysł na tak ciekawą i wciagającą formułę zawodów. LIGA DORZECZA BYSTRZYCY to taka mocno rozbudowana jej wersja. Mamy nadzieję, że będzie się ona cieszyła podobnym lub jeszcze większym zainteresowaniem wędkarzy i pozwoli w sympatycznej atmosferze poznać co kryje się w zakamarkach rzek dorzecza Bystrzycy.

Dodaj komentarz