Krótkie omówienie spotkania .

O czym była mowa na ostatnim spotkaniu klubu?

Pierwsze powakacyjne spotkanie klubu już za nami. Spraw do omówienia było sporo. Dyskutowaliśmy m.in. o postępach prac na rzecz udrożnienia Bystrzycy, powstrzymania schodzenia do rzeki okoni i sandaczy z Mietkowa.
Temat budowy przepławki w Marszowicach, która jest kluczowa dla umożliwienia powrotu troci wędrownych na tarliska z bałtyckich żerowisk jest w powijakach. Inwestor wykonuje w prawdzie kolejne kroki prawne i formalne, ale maja sie one nijak do obowiązków narzuconych decyzją Prezydenta Wrocławia nakazującą budowę do sierpnia br. Jak to u nas w Polsce bywa- zapewne żadnych konsekwencji w tym zakresie nie poniesie…
Sprawa Mietkowa i wnioskowanej przez nas bariery elektryczno – elektronicznej jest już znacznie bardziej zaawansowana. Wydana została decyzja o jej budowie, do realizacji przedsięwzięcia zobowiązało się RZGW informując o przygotowaniach do wyłonienia wykonawcy w drodze przetargu. Jest zatem szansa, że już wkrótce nie tylko bystrzyckie pstrągi i lipienie odetchną od presji drapieżników, ale i sam zbiornik mietkowski odczuje brak corocznych ubytków okoni i sandaczy, które stanowią jego herbowe gatunki. Są zatem szanse na przywrócenie świetności tego wspaniałego łowiska!
W tym roku nie uda nam się zorganizować pełnego monitoringu troci wraz z przerzutem. Uznaliśmy, że w pierwszej kolejności należy prowadzić obserwację ryb i możliwie skutecznie chronić je przed kłusownikami. Stąd na naszym spotkaniu pojawili się goście specjalni – Strażnicy Grupy Realizacyjnej Społecznej Straży Rybackiej. Po krótkiej dyskusji uznaliśmy, że klubowicze mogą włączyć się w działania grupy, uzyskując wcześniej wymagane uprawnienia do kontroli. Chętnych nie brakowało, więc już w krótce w szeregach SSR pojawia się nowi społecznicy.
W najbliższym czasie wesprzemy Pana Profesora Andrzeja Witkowskiego w kolejnym cyklu badań na Bystrzycy. Zweryfikujemy wyniki zarybień, rozmieszczenie ryb w rzece i tempo ich wzrostu. To pozwoli nam zidentyfikować problemy i szukać najodpowiedniejszych rozwiązań. Każdy, kto będzie miał chęć może się do tych prac włączyć. Terminarz podamy na kolejnym spotkaniu klubu.
Informujemy, że planowane zarybienie pstrągiem tęczowym rzeki Bystrzycy zostało powstrzymane przez pismo Kierownika OZ w Szczodrem. Na łonie Komisji ds. Zagospodarowania wód podjęto decyzję o poinformowaniu o zamiarze wpuszczenia tęczaków RZGW i Urzędu Marszałkowskiego. Miało być to tzw. „rozpoznanie bojem”. Gdyby nie było odmowy zarybienie mogłoby się odbyć. Tym bardziej, że prezes okręgu jako jeden z autorów operatu twierdził, że jego zapisy na to pozwalają. Tymczasem kierownik OZ wystosował do Głównej Komisji Zagospodarowania Wód w Warszawie niezrozumiałe pismo mające w naszym odczuciu formę swego rodzaju donosu, w którym nie tylko zawarł informacje niezgodne z prawdą, ale też oczernił vice-prezesa ds. zagospodarowania wód. To kolejny przykład działania na szkodę tego projektu. Działania, które realizowane jest z wyjątkową konsekwencją od wielu miesięcy. Miejmy nadzieję, że zwierzchnicy Kierownika wpłyną w końcu na swojego podwładnego w sposób umożliwiający dalszą współpracę. Chyba, że myśląc, że „służby okręgu są dla nas, a nie my dla nich” jesteśmy w błędzie…
Na koniec pragniemy podziękować za uczestnictwo naszym nowym koleżankom i kolegom. To bardzo budujące, że coraz więcej osób gromadzi się wokół idei, które wyznajemy. Było nam niezmiernie miło Was gościć, a Wasze zdanie było dla nas cennym głosem w dyskusji nad przyszłością klubu i wód okręgu. Dziękujemy!
Kolejne spotkanie klubu już wkrótce.

Lubię to!Zobacz więcej reakcji

Skomentuj